Engelli Aracına Haciz Konur mu?

Bahsedilen aracın engelliler ve çevre için özel bir durumu var. Birisi için özel önem taşıyan mallar, kendileri ve kişi için büyük önem taşır, haczedilemez. Engelli araçlar da bu çerçeveye girer ve haczedilemez. Ancak, Yüksek Mahkeme’den gelen ve dikkat edilmesi gereken çok önemli bir karar vardır. Özet olarak, Yüksek Mahkemenin böyle bir karar almasına yol açan olay; Tokat’ta meydana gelen kazada, engelli insanların kullanması gereken bir araç başka biri tarafından kullanıldı. Araç sahibi sigorta şirketine başvururken, şirket kaza anında otomobilin sahibi değil, başka bir kişinin kullanımına atıfta bulunarak zararları reddetti. Olay mahkemeye yansıtıldı ve mahkeme sigorta şirketini haklı buldu.

Engelli Aracı İcra Edilebilir mi?

Temyiz başvurusu yapıldı ve Yargıtay, sigorta şirketinin haklı olduğuna karar verdi ve tazminatın ödenmeyeceğine karar verdi. Bu olay ile, engelli yakınlarından kullanmak için ödünç araç alanların bir kaza durumunda otomobil sigortasından yararlanamayacağı bildirildi.

Yüksek Mahkeme’nin kararına gelince; İlk olarak, engelli araçları kimlerin kullanabileceği hakkında kısa bilgi verelim, sonra da sigorta hakkında konuşalım. % 90 veya daha fazla engelli olan herkes engelli aracı kullanabilir. Araç yurtdışından satın alınırsa, sadece 3. derece akrabalar tarafından kullanılabilir. H sınıfı bir lisansa sahip olan ve engelli sürücüler tarafından alınması gereken kişiler özel donanımlı araçlarını kullanabilirler. Aracın özel ekipmanı varsa, araç sahibinin eşi, 3. dereceye kadar akrabalar ve iş sözleşmesine göre çalışan üçüncü bir kişi de kullanabilir.

Dolayısıyla, engelli bir otomobilin satın alınması için yasal gereklilikler olduğu gibi, bunun da kullanımı için koşullar vardır. Herkes engelli araç satın alamaz ve engelli araç kullanamaz. Tokat’taki bu olayla ilgili Yüksek Mahkemenin olayını ve kararını genellemenin çok yanlış olduğunu ve “Engelli yakınlarından kullanmak için araç alanların sigortadan yararlanamayacağını” söyleyelim. Bu Yüksek Mahkeme kararı Tokat’taki bir kazaya özgüdür. Engelli araç yasaya uygun olarak satın alınırsa ve yasalarca yetkilendirilmiş kişi veya kişiler tarafından kullanılırsa, kaza sonrası sigorta şirketi tereddüt etmez. Ama aksine, eğer bir başkası 3. dereceye kadar akrabası değil ise ve kazaya karışırsa, sigorta zararı ödemeyecektir.

İlginizi Çekebilir :  Doğum Parası Alma Şartları Sorgulama Ve Başvurusu 2020

Kasko hasarı ödemiyor mu? Sigorta yaptırırken, poliçeye belirli özel hükümler dahil edilirse ve bu hükümlere uyulmazsa, sigorta şirketi artık tazminatı ödemeyecektir. Bu hükümler nelerdir? Örneğin, sigorta satın alındığında, “sadece bir kişi aracı kullanacaktır” hükmü, yani sadece bir sürücü için anlaşma imzalanmışsa ve kazayı yapan başka bir kişi ise, eminim, sigorta şirketi hasarı reddeder. Aynı şekilde, sürücülerin isimleri poliçeye dahil edilmişse ve bu kişilerden hariç başka biri kazayı yaptıysa, hasar geri ödenmez.

Özet olarak, bireyin veya akrabalarının, engelli aracı kanunla öngörülen şekilde kullanma yetkisine sahip olanlar, olası bir kaza durumunda sigortadan yararlanabilir ve şirketten zarar tazminatı alabilirler..

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir